Układ uzdatniania – gospodarowanie kondensatem

Sprężone powietrze stosowane jest w każdej branży przemysłu. Nie sposób wymienić wszystkich jego zastosowań.

Warto jednak zaznaczyć, że wraz ze wzrostem jego wykorzystania wzrastają także wymagania w zakresie jakości wytwarzanego sprężonego powietrza. W efekcie coraz więcej instalacji sprężonego powietrza wyposażonych jest w systemy uzdatniania, których celem jest jego oczyszczenie nie tylko z wody i oleju ale także z pyłu, drobnoustrojów itp.

W rzeczywistości konieczne jest zagwarantowanie systemowi sprężonego powietrza kompleksowego uzdatniania pozwalającego na dostosowanie jego jakości (czystości) do najbardziej specyficznych wymagań użytkowników.

Jak odprowadzić kondensat ze sprężarki?

Kompletna instalacja do wytwarzania sprężonego powietrza składa się również z urządzeń odpowiedzialnych za odprowadzanie kondensatu z instalacji sprężonego powietrza. Odbywa się to może przy użyciu manualnych, pływakowych lub elektronicznych spustów kondensatu.

Duża ilość pary wodnej w powietrzu powoduje, że po skropleniu konieczne jest jej usunięcie. Nie jest ważne czy sprężarki zasilające instalację są smarowane olejem i powstaje kondensat wodno-olejowy czy bezolejowe i powstaje kondensat “kwaśny” lub neutralny.

W każdym przypadku kondensat powinien być usunięty z instalacji by nie wpływał w negatywny sposób na produkty końcowe jak i na inne elementy układu, np. poprzez przyspieszenie procesów korozyjnych.

Wieloetapowe uzdatnianie sprężonego powietrza przekłada się na wysoką jakość finalnych wyrobów. Musimy zagwarantować by nie przedostawały się do nich aerozole oleju oraz nadmiar wilgoci czy cząstki stałe. Współczesne normy jakościowe są bardzo restrykcyjne, a sama czystość gotowego produktu ma olbrzymie znaczenie, zwłaszcza w niektórych branżach (np. spożywczej, elektronice czy lakiernictwie).

Serwis sprężarek 24/7

Nasz doświadczony i wykwalifikowany personel zapewni fachową naprawę i serwis sprężarek i kompresorów powietrza.

Montaż

Spusty kondensatu są montowane w kilku różnych miejscach układu, m.in.:

  • pod separatorami cyklonowymi,
  • pod filtrami koalescencyjnymi,
  • pod zbiornikami sprężonego powietrza,
  • w osuszaczach ziębniczych,
  • w miejscach zasyfonowania instalacji,
  • i innych.

Zasadniczo na rynku dostępne są dwa rodzaje spustów kondensatów. Manualne otwierane przez operatora w sposób ręczny oraz automatyczne, do których zaliczamy spusty pływakowe oraz elektroniczne. Elektroniczne spusty kondensatu mogą być sterowane pojemnościowo (w zależności od poziomu zgromadzonego kondensatu) lub czasowo.

W ofercie AG Kompressoren występują wszystkie rodzaje spustów kondensatu, jednak najbardziej ekonomiczne są elektroniczne sterowane pojemnościowo. Do ich zalet można zaliczyć:

  • praca bez strat sprężonego powietrza,
  • niezawodność i łatwość obsługi,
  • odporność na zabrudzenia w związku z występowaniem kondensatu,
  • w pełni automatyczna kontrola ze wskaźnikiem poprawności działania,
  • zasilanie prądem o napięciu 24V lub 230V,
  • możliwość pracy na zewnątrz w ujemnych temperaturach.

Niezawodne uzdatnianie sprężonego powietrza jest niezwykle istotne podobnie jak niezawodne działanie każdego elementu systemu sprężonego powietrza. Z tego powodu udostępniamy wysokiej jakości spusty kondensatu spełniające wyśrubowane wymagania stawiane przez współczesny przemysł.

Zachęcamy do kontaktu z naszym biurem handlowym. Jesteśmy do Państwa dyspozycji w zakresie doradztwa, sprzedaży i serwisu posprzedażowego.