Co musisz wiedzieć o układach sterowania dla sprężarkowni?

Home/Aktualności/Co musisz wiedzieć o układach sterowania dla sprężarkowni?

Układy sterowania oferowane przez renomowanych producentów oraz firmy zajmujące się dystrybucją sprężarek służą koordynowaniu pracy jednego lub kilku kompresorów połączonych z urządzeniami uzdatniającymi sprężone powietrze, do których zaliczają się osuszacze, filtry lub spusty kondensatu. To doskonałej jakości systemy kontrolne, które odpowiadają za monitorowanie oraz nadzorowanie prawidłowego funkcjonowania stacji sprężarek. Można je zakupić w wersji odpowiadającej wymaganiom zarówno właściciela firmy, jak i pracowników. Do wyboru są systemy lokalne oraz zdalne.

Dlaczego warto posiadać układy sterowania do sprężarkowni?

Każdy właściciel przedsiębiorstwa, który wykorzystuje kompresory przemysłowe, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że na rynku pojawiają się coraz doskonalsze i bardziej zaawansowane układy sterowania. Warto wybierać tylko te, które posiadają odpowiednie atesty jakości i certyfikaty odpowiadające surowym wymaganiom oraz dyrektywom Unii Europejskiej.

Nowoczesne technologie vs. układy sterowania dla sprężarkowni. W jaki sposób technika wspomaga obsługę instalacji sprężonego powietrza?

Użycie nowoczesnych technologii mikroprocesorowych i telekomunikacyjnych zapobiega zwiększeniu liczby okresów biegu luzem sprężarek, jak również licznych strat ciśnienia w obrębie całego systemu. W efekcie prowadzi to do znacznych oszczędności w zakresie zużycia energii.

Wdrożenie odpowiednich rozwiązań gwarantuje przejrzystość układów pracy związanych z uzdatnianiem powietrza, a poza tym zapewnia nieustanny nadzór i kontrolę nad sprawnością funkcjonowania stacji sprężarek. Wszystko to może odbywać się na dwa podstawowe sposoby. Pierwszym z nich jest kontrola lokalna, która jest realizowana w miejscu przeznaczonym na sprężarkownię lub w siedzibie firmy. Drugi to kontrola zdalna, która odbywa się poza siedzibą firmy, co pozwala monitorować działanie sprężarek z dowolnie wybranego miejsca z dostępem do internetu.

Układy sterowania – co je wyróżnia?

Układy sterowania pochodzące od firm, które zdobyły pozycję lidera na rynku dystrybutorów i dostawców sprężarek, mogą być zastosowane w urządzeniach produkujących sprężone powietrze bez względu na to, czy owe układy sterowania są połączone ze sprężarką zakupioną w konkretnej firmie, czy pochodzącą od innych producentów. Sprężarki przemysłowe powinny być odpowiednio zarządzane, a ich obsługa wymaga dużej wiedzy i ogromnego doświadczenia, jak również zastosowania zaawansowanych technologicznie sterowników. Dzięki temu można kontrolować ilość wyprodukowanego sprężonego powietrza oraz zadbać o prawidłową realizację wszystkich procesów technologicznych.

Dwa rodzaje sterowania układem kompresorów przemysłowych. Który wybrać i dlaczego tylko jedno rozwiązanie jest bardziej opłacalne dla przedsiębiorcy?

Obecnie występują dwa sposoby sterowania układem kompresorów przemysłowych. Jest to tak zwane ustawienie kaskadowe oraz wykorzystanie sterownika nadrzędnego. Ustawienie kaskadowe jest niekorzystne, ponieważ nie przyczynia się do optymalizacji kosztów, a w zasadzie generuje straty energii użytej na skutek pracy w biegu jałowym oraz braku stabilnego ciśnienia w całej instalacji sprężonego powietrza. Drugie rozwiązanie jest dużo lepsze dzięki temu, że aktywnie reaguje na jakiekolwiek zmiany związane z ciśnieniem oraz poborem sprężonego powietrza. Tym samym jest bardziej ekonomiczne i sprawdza się w każdej branży przemysłu.

Warto dodać, że układy sterowania oferowane przez renomowanych producentów są zaprogramowane w taki sposób, aby efektywnie zarządzać pracą sprężarkowni bez względu na to, ile urządzeń się w niej znajduje, jaka jest ich wielkość, jak kształtuje się zmienność produkcji, czy występują różnice ciśnień, a także jaka jest specyfika cyklu technologicznego czy rodzaj urządzeń zakupionych i tworzących park maszynowy.