Jak dobrać sprężarkę tłokową dla swojej firmy?

Home/Aktualności/Jak dobrać sprężarkę tłokową dla swojej firmy?

Dobrej jakości sprężarki tłokowe powinny pochodzić od renomowanych firm, które są autoryzowanymi dystrybutorami systemów wytwarzania sprężonego powietrza. Powinny być to przedsiębiorstwa, które dzięki swojej bogatej tradycji i renomie mogą spełnić wymagania klientów z różnych sektorów przemysłu oraz firm usługowych. Dzięki temu oferowane przez nich sprężarki tłokowe, mogą osiągnąć maksymalne ciśnienie robocze nawet do 500 bar.

Sprężarki tłokowe – co je wyróżnia na tle innego parku maszynowego?

Tym, co wyróżnia dobrej jakości sprężarki tłokowe jest ich prosta konstrukcja oraz odpowiednie zasady działania, które sprawiają, że urządzenia te mają powszechne zastosowanie w przemyśle produkcyjnym oraz usługowym, ponieważ ich moc jest relatywnie niższa, niż w przypadku kompresorów śrubowych. Sprężarki tłokowe są dedykowane dla potrzeb małych zakładów przemysłowych, jak również warsztatów świadczących usługi, w których wykorzystuje się sprężone powietrze. 

Warto jest rozróżnić podstawowe typy sprężarek tłokowych, mogących znaleźć zastosowanie we współczesnym przemyśle. Pierwszym typem sprężarki są te, które mają moc w granicach 1,5 do 3,8 kW oraz ciśnienie robocze 10 do 15 barów. Kolejnym typem sprężarek są sprężarki o mocy 1,1 do 3,8 kW oraz ciśnieniu roboczym 7 do 10 barów. Ostatnimi typami sprężarek są urządzenia o mocy 3,0 do 11,4 KW oraz ciśnieniu pracy oscylujący w wartości 10 do 15 barów. Tak duże rozróżnienie, jeśli chodzi o parametry techniczne sprężarek tłokowych, pozwala na dobór urządzenia, które spełnia wszelkie potrzeby zakładu produkcyjnego oraz firmy usługowej mającej relatywnie małe zapotrzebowanie na ilość sprężonego powietrza.

Sprężarki tłokowe olejowe i bezolejowe

Sprężarki tłokowe mogą być dopasowane do konkretnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Możesz wybrać sprężarkę tłokową olejową i bezolejową. Pierwsze z nich są dedykowane firmom, które nie potrzebują krystalicznie czystego sprężonego powietrza, oraz mogą pozwolić sobie na świadczenie usług wykonywanych przy pomocy sprężarek tłokowych olejowych. W przypadku kompresorów tłokowych bezolejowych występuje tutaj gwarancja najwyższego poziomu czystości sprężonego powietrza.

Sprężarki tłokowe bezolejowe stanowią idealne rozwiązanie dla klientów, którym zależy na najwyższej jakości sprężonego powietrza wolnego od cząsteczek oleju, a także innych zanieczyszczeń. Tego typu urządzenia mogą z powodzeniem spełniać restrykcyjne wymogi i normy, jak również dyrektywy Unii Europejskiej, dotyczące jakości sprężonego powietrza.

Sprężarki tłokowe bezolejowe są dedykowane do takich branż jak: petrochemiczna, medyczna, wojskowa, farmaceutyczna, optyczna czy spożywcza. Sprzęt tego typu posiada wiele udogodnień technicznych i innowacyjnych rozwiązań w zakresie parametrów. Przede wszystkim urządzenia posiadają szeroki typoszereg, który umożliwia precyzyjne dopasowanie sprzętu do aktualnych potrzeb odbiorcy oraz szeroki zakres ciśnień pracy nawet do 500 bar. Systemy modułowe umożliwiają połączenie wielu sprężarek tłokowych w jeden sprawnie działający system, bądź też włączenie ich do posiadanych instalacji.

Wydajne urządzenia dla potrzeb małych zakładów i firm usługowych

Mimo swojej mniejszej mocy przerobowej, sprężarki tłokowe mogą działać nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę. Są to urządzenia bezawaryjne i nie pochłaniające dużej ilości energii elektrycznej, jak również nie generujące dużych kosztów, wynikających z serwisu, konserwacji, czy remontów. Przedsiębiorcy, którzy pragną posiadać sprężarki tłokowe, muszą wiedzieć, że w zależności od producenta mogą one posiadać certyfikaty IRIS, ISO, ASME i OSHA oraz Europejski Znak Jakości – CE.

Kompresor tłokowy, który warto jest zakupić, powinien być wykonany z nowoczesnych materiałów – gwarantuje to jego długą żywotność i niezawodność działania, bez ryzyka awarii, uniemożliwiającej dalsze wykorzystanie urządzenia, czy też całkowitego wyeksploatowania pojedynczych elementów powodujących, iż dana sprężarka tłokowa będzie nadawała się jedynie do utylizacji.