Kompresory tłokowe a śrubowe – jaka jest między nimi różnica

Home/Aktualności/Kompresory tłokowe a śrubowe – jaka jest między nimi różnica

Kompresory tłokowe i śrubowe są popularne i wykorzystywane przez wiele przedsiębiorstw istniejących w Polsce. Urządzenia te różnią się od siebie, dlatego warto też poznać zasady ich działania oraz parametry techniczne, aby móc dobrać najlepszy sprzęt, który będzie odpowiadał oczekiwaniom każdego zakładu produkcyjnego.

Sprężarki tłokowe vs sprężarki śrubowe

Nowoczesne sprężarki tłokowe powinny pochodzić od autoryzowanych dystrybutorów systemów wytwarzania sprężonego powietrza. Warto jest ufać firmom, które mają renomę i dostarczają sprzętu odpowiadającego potrzebom wszystkich możliwych sektorów przemysłu. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą zaopatrzyć się w sprężarki tłokowe, które osiągają ciśnienie robocze do 420 bar. Sprężarki tłokowe, które pochodzą od najlepszych dostawców i producentów, wyróżnia prosta konstrukcja oraz doskonała jakość pracy.

Kompresory tłokowe to urządzenia, które mogą być wykorzystywane w każdej gałęzi współczesnego przemysłu. Tym, co wyróżnia je od sprężarek śrubowych jest fakt, iż posiadają one niższą moc i odpowiadają na zapotrzebowanie małych zakładów przemysłowych, jak również niewielkich warsztatów usługowych. Sprężarki tłokowe występują w kilku wersjach. Wyróżnia się trzy podstawowe typy sprężarek tłokowych mających inne parametry pracy. Można zakupić sprężarki o mocy od 1,5 do 3,8 kW oraz ciśnieniu pracy od 10 do 15 barów, sprężarki o mocy 1,1-3,8 kW oraz ciśnieniu pracy od 7 do 10 barów oraz sprężarki o mocy od 3,0 do 11,4 kW oraz ciśnieniu pracy od 10 do 15 barów.

Sprężarki tłokowe olejowe i bezolejowe

Sprężarki tłokowe występują w wersji olejowej i bezolejowej. Są to urządzenia, które gwarantują dostosowanie się do wymogów małych i średnich przedsiębiorstw. W miejscach, w których sprężarki tłokowe bezolejowe mają szczególne zastosowanie, warto jest zainwestować w tego rodzaju sprzęt, ponieważ dzięki temu osiąga się najwyższy poziom czystości powietrza. Sprężarki tłokowe bezolejowe mogą być wykorzystywane szczególnie u tych przedsiębiorców, którzy na pierwszym miejscu stawiają idealną czystość sprężonego powietrza, które jest wolne od niepożądanych związków chemicznych, do których należą również cząstki oleju czy para wodna. Urządzenia, jakimi są sprężarki tłokowe bezolejowe spełniają wszystkie, wymagane przez Unię Europejską, dyrektywy pod względem czystości sprężonego powietrza. Mogą one być wykorzystywane w małych warsztatach i firmach produkcyjnych działających w branży petrochemicznej, medycznej, wojskowej, spożywczej, farmaceutycznej, kosmetycznej, a także w branży optycznej, elektrycznej i elektrotechnicznej.

Sprężarki śrubowe – dla kogo?

Sprężarki śrubowe to doskonałe urządzenia, które można zastosować w średnich i dużych zakładach przemysłowych produkcyjnych, a także prężnie działających warsztatach usługowych, które mają spore zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Bogata oferta sprężarek śrubowych zapewnia możliwość dostosowania urządzenia do osobistych preferencji i wymogów właściciela firmy. Sprężarki śrubowe występują w wersji olejowej i bezolejowej, dlatego też mogą one spełniać wymogi każdego właściciela, zarówno działającego w branży lotniczej, maszynowej, elektronicznej, spożywczej, petrochemicznej itd.  

Sprężarki śrubowe zapewniają dużą energooszczędność, a także minimalizują straty poprzez zastosowanie nowoczesnych systemów przeniesienia napędu. Ponadto, mają one wysoką sprawność i wyróżniają się stałym ciśnieniem roboczym. Mogą one pracować w zakładach przemysłowych z mocą od 2,2 do 400 kW. Urządzenia te, wyróżnia wielostopniowa separacja oleju, która gwarantuje możliwość osiągnięcia najlepszej jakości sprężonego powietrza. Dodatkowo sprężarki mogą posiadać napęd bezpośredni 1:1 co gwarantuje ich wysoką sprawność energetyczną, sprawny system chłodzenia wodą oraz wyposażenie w innowacyjny system odzysku ciepła. Wszystko to, gwarantuje spełnianie 100% wymagań właścicieli nowoczesnych przedsiębiorstw.

Wybierając sprężarki śrubowe lub tłokowe warto zastanowić się do czego będą one wykorzystywane. Osobom prowadzącym małe przedsiębiorstwa zaleca się zakup sprężarek tłokowych. W przypadku większego zapotrzebowania na sprężone powietrze, warto jest  zdecydować się na zakup sprężarki śrubowej.