Kondensat jest produktem ubocznym procesu sprężania, który ze względu na przepisy o ochronie środowiska musi być we właściwy sposób uzdatniony przed wpuszczeniem do kanalizacji.
Kondensat wodno – olejowy to ciecz powstała w procesie sprężania powietrza przy użyciu sprężarki smarowanej olejem, składająca się z wykroplonej pary wodnej oraz aerozoli olejowych znajdujących się w sprężonym powietrzu. Zawiera on zanieczyszczenia pochodzące z zasysanego przez sprężarkę powietrza z otoczenia, takie jak parę wodną, pary węglowodorów, fazy gazowe substancji chemicznych czy kurz.
Tego typu substancja wydziela się w różnych elementach układu sprężonego powietrza m. in. w:
chłodnicy końcowej,
separatorze cyklonowym,
instalacji rurowej,
osuszaczu ziębniczym,
filtrach sprężonego powietrza,
zbiorniku sprężonego powietrza.
Dlaczego skuteczne odprowadzanie kondensatu z układu sprężonego powietrza jest tak istotne?
Z punktu widzenia sprawnego funkcjonowania systemu sprężarkowego kondensat o dużej zawartości wody, oleju oraz innych zanieczyszczeń stanowi realne zagrożenie dla stanu technicznego poszczególnych elementów systemu (przyspieszenie procesów korozyjnych itp.) i urządzeń zasilanych sprężonym powietrzem. Odprowadzenie kondensatu z układu sprężonego powietrza nie rozwiązuje jeszcze w całości problemu. Niezbędne jest jego odpowiednie uzdatnienie tzn. odseparowanie oleju od wody. Dopiero oczyszczona woda może zostać odprowadzona do kanalizacji sanitarnej, z kolei wydzielone w procesie oczyszczania zanieczyszczenia powinny zostać we właściwy sposób zutylizowane.
Sprężone powietrze może mieć wysoką temperaturę, dlatego niekiedy konieczne jest zastosowanie w układzie sprężonego powietrza chłodnicy końcowej. Na skutek obniżenia temperatury następuje wykroplenie pary wodnej i par węglowodorów. Podobny proces odbywa się także w osuszaczu ziębniczym czy systemie rur przesyłowych.
Oferta ALMiG dostarcza zakładom przemysłowym skuteczne rozwiązania w zakresie odprowadzania oraz oczyszczania kondensatu. Zgodnie z wymogami przepisów o ochronie środowiska naturalnego oraz w celu przedłużenia żywotności systemu sprężarkowego stale poszukujemy nowych technologii w tym zakresie.
Zachęcamy do obliczenia ilości kondensatu wytwarzanego podczas sprężania.
Obliczanie Krok 1:
ilość wilgoci zasysanej przez sprężarkę

Obliczanie Krok 2:
kondensat wytrącany za chłodnicą sprężarki

Obliczanie Krok 3:
kondensat wytrącany z osuszacza chłodniczego
