Jak przedłużyć żywotność sprężarki?

Remont SAUER WP151L

Każdemu użytkownikowi kosztownych maszyn, a do takich zaliczają się sprężarki, zależy na jak najdłuższej ich żywotności. W tym celu warto przestrzegać zaleceń producenta w zakresie obsługi, konserwacji, serwisu i remontów urządzeń. Przedstawiamy garść najważniejszych informacji dotyczących tego co zrobić, aby przedłużyć żywotność sprężarki.

Żywotność kompresorów przemysłowych 

W pierwszej kolejności warto wiedzieć, że żywotność kompresorów różni się w zależności od tego, czy jest to sprężarka śrubowa, czy tłokowa. Nie bez znaczenia dla żywotności maszyny jest również to, czy jest to urządzenie olejowe, czy też bezolejowe. Podobne urządzenia różnych producentów różnią się od siebie żywotnością. Oprócz tego na trwałość i stan kompresora wpływa także środowisko pracy, dbałość użytkownika, regularność przeprowadzania serwisów.

Podczas zakupu sprężarki, niezależnie od jej rodzaju, warto zwrócić uwagę na to, jak długiej gwarancji udziela producent na urządzenie. Jest to dobry wyznacznik jakości maszyny oraz tego, jaka powinna być minimalna żywotność kompresora. Wielu producentów udziela krótkich gwarancji na 2-5 lat. Mimo to nieliczni decydują się na udzielenie na swoje produkty aż 10 letniego okresu gwarancyjnego. Jednak najczęstszym wariantem, z jakim mamy do czynienia na polskim rynku, jest gwarancja na okres 10 lat na układ sprężający i 5 lat na pozostałe części. Wynika to ze znacznie mniejszej awaryjności samego układu sprężającego w porównaniu do pozostałych elementów kompresora. 

Innym dobrym wyznacznikiem jakości i żywotności sprężarki jest jej cena. Kupując najtańszy model, trzeba się liczyć z niższą efektywnością, wydajnością i koniecznością dokonywania częstszych napraw.

Nie zapomnij o przeglądach, serwisie i konserwacji

Regularne przeprowadzanie serwisów i przeglądów jest jedną z najlepszych i najskuteczniejszych metod wydłużenia żywotności kompresora. Prawidłowo i profesjonalnie przeprowadzony serwis pozwala znacząco wydłużyć sprawność sprężarki. Warto decydować się na powierzenie tego zadania renomowanym specjalistom i autoryzowanym serwisom. Dlaczego? Autoryzowany serwis sprężarek jest gwarancją, że usługa serwisowa jest przeprowadzona rzetelnie, z dbałością o najdrobniejsze elementy a wszelkie ewentualne naprawy zostają przeprowadzone wyłącznie z wykorzystaniem oryginalnych części zamiennych. Dodatkowo fachowcy wykonujący serwis w autoryzowanym punkcie muszą posiadać głęboką wiedzę z zakresu działania i naprawy urządzeń, z którymi pracują. Ma to wpływ na szybkie i precyzyjne znalezienie oraz zlikwidowanie usterek. 

Regularne przeglądy to także sposób na wczesne wykrycie mniejszych usterek. Pozwala to na wymianę wadliwej czy uszkodzonej części, zanim dojdzie do poważniejszej awarii całego kompresora, co będzie generować większe straty, a nawet przestój w procesie produkcji. Konserwacja z kolei, jako zabieg polegający na regeneracji poszczególnych elementów kompresora, przedłuża jego żywotność i zwiększa wydajność pracy. 

Stosuj oryginalne części i materiały eksploatacyjne

Skutecznym i sprawdzonym sposobem na przedłużenie żywotności sprężarki jest stosowanie zawsze oryginalnych części i materiałów eksploatacyjnych takich jak np. olej. Tańsze zamienniki mogą przyczyniać się do szybszego zużycia kompresora a tym samym skrócenia jego żywotności. Z pozoru może się to wydawać oszczędne, jednak w dłuższej perspektywie może doprowadzić do strat i awarii spowodowanych zużyciem i niewłaściwym eksploatowaniem podzespołów. 

Zadaj pytanie Ekspertowi

Nasz doświadczony i wykwalifikowany personel zapewni fachowe doradztwo w procesie tworzenia systemów sprężania powietrza.