Jaki powinien być serwis kompresorów powietrza

Sprężarki bezolejowe wysokociśnieniowe do powietrza gazów

Regularne serwisowanie kompresorów powietrza jest gwarancją ich niezawodnej pracy przez długi czas. Rynek jest pełny ofert firm proponujących naprawę i serwisowanie sprężarek powietrza. Jednak aby wybrać najlepszą, najsolidniejszą i najbardziej wiarygodną z nich trzeba wiedzieć, jaki powinien być serwis kompresorów powietrza. Wyjaśniamy, jakie są najważniejsze cechy dobrego serwisu sprężarek powietrza oraz jak powinien on przebiegać.

Kilka słów o kompresorach — charakterystyka urządzeń

Kompresory powietrza to urządzenia, bez których obecnie trudno sobie wyobrazić  produkcję, przemysł i usługi w wielu branżach. Czym jest sprężone powietrze? Jest to powietrze z otoczenia przetworzone przez urządzenie w celu zwiększenia ciśnienia. Osiągane ciśnienie jest uzależnione od rodzaju i specyfikacji kompresora. Każda sprężarka może mieć inną moc, możliwości i efektywność pracy.

Wartość ciśnienia nie jest wyłącznie kwestią dostrojenia czy zmiany ustawień, a raczej samej budowy i zastosowanych komponentów urządzenia. Dlatego decyzję o wymaganym poziomie ciśnienia należy podjąć już przy zakupie kompresora. Najbardziej przeciętny i standardowy zakres to od 6 do 10 bar.

Sprężarki powietrza występują w wielu różnych wariantach, a wybór konkretnego z nich uzależniony jest od branży, w której będzie stosowana i od wymagań kupującego. Do wyboru mamy sprężarkę tłokową lub śrubową. Oba warianty występują w opcji olejowej bądź bezolejowej.

Dobry serwis, czyli jaki?

Wielu użytkowników kompresorów powietrza zastanawia się, jak znaleźć dobry serwis tych urządzeń i co równie ważne, jakie cechy ma dobry serwis sprężarek powietrza. Warto zwrócić uwagę na kilka elementów w ofercie firm serwisowych. Istotny jest zakres usług gwarantowany przez firmę serwisującą. Mogłoby się wydawać, że serwis powinien w każdej firmie wyglądać tak samo. Jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest. Niektóre firmy oferujące przegląd i konserwację kompresorów powietrza w cenie standardowej usługi mają bardzo ubogą ofertę, a inne elementy serwisu są dodatkowo płatne.

Oprócz tego ważna jest regularność przeprowadzania serwisów, gdyż zapewni to ciągłość pracy zakładu. Systematyczne przeglądy wyeliminują wszystkie usterki i problemy z urządzeniami już na ich początkowym etapie. Tym samym nie dojdzie do sytuacji nagłej awarii sprężarki powietrza, co skutecznie unieruchomi całe przedsiębiorstwo na kilka dni.

Ponadto ważna jest wiedza techniczna i zaplecze kadrowe firmy serwisowej. Istotą takich przedsiębiorstw są pracownicy. Dokładnie znając budowę i sposób działania kompresorów różnych typów, pracownicy serwisujący są w stanie  zapewnić skuteczną naprawę i przegląd urządzeń. Umiejętność posługiwania się planami konstrukcyjnymi sprężarki sprawia, że ewentualne problemy z podzespołami kompresora eliminowane są szybko i skutecznie.

Warto szukać także firm, które w razie potrzeby mogą służyć pomocą w zakresie obsługi i rozwiązywania drobnych problemów przy kalibracji urządzeń. Oprócz tego istotna jest także dostępność serwisu kompresorów. Zakłady funkcjonujące w zmianowym trybie pracy, które prowadzą produkcję przez całą dobę, potrzebują serwisu dostępnego 24/7, czyli przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Warto o tym pamiętać, ponieważ usterki zdarzają się o różnych porach. Dzięki współpracy z firmą serwisującą o dużej dostępności skraca się czas oczekiwania na serwisanta i później samej naprawy, a tym samym straty zakładu wynikające z przestoju lub ograniczenia produkcji są znacznie mniejsze.

Częstotliwość serwisowania kompresorów powietrza

Regularne serwisowanie kompresorów powietrza pozwala na zachowanie pełnej sprawności i najwyższych parametrów urządzeń przez długi czas. Eliminuje się także ryzyko wystąpienia nagłych i rozległych awarii sprzętu, które skutkują zatrzymaniem pracy całego zakładu. Dokładna częstotliwość wykonywania przeglądów sprężarki określana jest przez producenta i zależy także od ilości przepracowanych przez urządzenie godzin. Jednak niezależnie od tych zaleceń należy pamiętać, aby wykonywać przeglądy kompresorów nie rzadziej niż raz na pół roku.

Zadaj pytanie Ekspertowi

Nasz doświadczony i wykwalifikowany personel zapewni fachowe doradztwo w procesie tworzenia systemów sprężania powietrza.