Jaki wybrać olej do sprężarki

Sprężarki powietrza

W sprężarkach olejowych olej stanowi jeden z najważniejszych materiałów eksploatacyjnych. Odpowiada on zarówno za chłodzenie, jak i smarowanie poszczególnych elementów kompresora. Dlatego dobór odpowiedniego oleju do sprężarki ma tak duże znaczenie. Warto dokładnie zgłębić temat i przygotować się do wyboru właściwego oleju. Pozwoli to dłużej cieszyć się bezawaryjną pracą i pełną wydajnością urządzenia. Aby ułatwić tę decyzję podpowiadamy, jaki wybrać olej do sprężarki powietrza.

Rola oleju w sprężarce powietrza

Olej jest wykorzystywany wyłącznie w sprężarkach olejowych. Modele bezolejowe nie wymagają stosowania oleju, jednak wydajność i jakość ich pracy jest znacznie mniejsza. Urządzenia te również częściej ulegają awariom. Dlatego kompresory olejowe są najczęściej stosowanymi maszynami w przemyśle z powodu ich wysokiej wydajności i bezawaryjności. To właśnie olej ma bezpośredni wpływ na te cechy. Olej w olejowych sprężarkach powietrza odpowiada zarówno za chłodzenie kompresora, jak i za smarowanie jego części w czasie pracy. Funkcja chłodząca sprawia, że kompresor może pracować dłużej bez przegrzewania, bez konieczności wyłączania i studzenia urządzenia i z zachowaniem pełnej sprawności oraz wydajności przez cały czas pracy. Dodatkowo podczas wytwarzania sprężonego powietrza, pomiędzy współpracującymi elementami znajduje się film olejowy chroniący poszczególne podzespoły kompresora przed ocieraniem się o siebie. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości oleju elementy maszyny zużywają się znacznie wolniej. Oprócz tego częstotliwość serwisów i remontów może być znacznie rzadsza. Jednakże, aby olej mógł w pełni spełniać swoją rolę, musi on być właściwie dobrany.

Jakie czynniki mają znaczenie przy wyborze oleju do sprężarki?

Wybór oleju do sprężarki powietrza ma bezpośredni wpływ na prawidłowe funkcjonowanie urządzenia, jego wydajność oraz jakość otrzymywanego sprężonego powietrza. Właściwy wybór oleju wymaga jednak poznania wszystkich jego cech, które wpływają na pracę kompresora. W pierwszej kolejności należy uwzględnić rodzaj gazu, który będzie sprężany przy pomocy kompresora olejowego. Sprężarka będzie wymagać oleju o odmiennych parametrach w zależności od tego, czy będzie pracowała z azotem, metanem, wodorem, argonem, helem, czy też powietrzem atmosferycznym. Każdy z tych gazów znajduje swoje zastosowanie w odmiennych procesach technologicznych i wymaga to uwzględnienia przy wyborze odpowiedniego oleju do kompresora. Kolejnym istotnym czynnikiem przy wyborze oleju do sprężarki powietrza jest typ sprężarki, jaką dysponujemy. Inne wymagania względem oleju do sprężarki będą miały kompresory śrubowe, a inne sprężarki tłokowe. Typ i parametry oleju powinny być również dobrane pod kątem tego, czy jest to kompresor zmiennoobrotowy, czy też sprężarka o stałej wydajności. Z kolei jeszcze inne parametry powinien posiadać olej dedykowany kompresorom wysokociśnieniowym. Przy wyborze oleju do sprężarki nie można też pominąć istotnego czynnika, jakim są warunki pracy urządzenia. Chodzi tu o uwzględnienie trybu pracy sprężarki powietrza, obciążenia, jakiemu jest poddawane urządzenie, a nawet temperatury otoczenia.

Jaki wybrać olej do sprężarki powietrza?

Przy wyborze oleju do sprężarki powietrza trzeba przede wszystkim kierować się indywidualnymi czynnikami dotyczącymi konkretnego urządzenia. Jednak oprócz tego wskazane jest, aby wziąć pod uwagę także normy w zakresie doboru oleju do kompresora. Trzeba dopilnować, aby temperatura samozapłonu nie przekraczała 350°C, a temperatura zapłonu pozostawała w granicach 100°C. Normy w tym zakresie zalecają również, aby zawartość popiołu nie przekraczała 15%, zawartość siarki była nie większa niż 3%, a wilgotność utrzymywała się na poziomie poniżej 1,5%. 

Dzięki precyzyjnej kontroli parametrów wybór pomiędzy olejem syntetycznym a mineralnym będzie dużo łatwiejszy. Przy wyborze oleju do sprężarki powietrza warto zawsze kierować się rekomendacją producenta w tym temacie. Choć mogłoby się wydawać, że tańszy zamiennik będzie równie dobrym rozwiązaniem co oryginalny olej, to jest to błędne rozumowanie. Tańsze oleje wykazują się znacznie słabszymi parametrami zarówno jeśli chodzi o chłodzenie, jak i smarowanie podzespołów maszyny. Nie warto ryzykować zatarciem czy przegrzaniem kompresora i lepiej decydować się na olej do sprężarki renomowanych producentów. 

Zadaj pytanie Ekspertowi

Nasz doświadczony i wykwalifikowany personel zapewni fachowe doradztwo w procesie tworzenia systemów sprężania powietrza.