Olej do sprężarki — jak wybrać odpowiedni?

Sprężarka SMART AG Kompressoren

Olej w olejowych sprężarkach powietrza jest jednym z podstawowych materiałów eksploatacyjnych. Użytkownicy tego typu kompresorów często zastanawiają się nad tym, jak dobrać olej odpowiedni do swojej sprężarki. Biorą pod uwagę wiele parametrów, choć najczęściej za najważniejszy uznają cenę. Jednak jest to błędne rozumowanie. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni olej do sprężarki, czym się kierować i dlaczego ta decyzja jest taka ważna, czyli jak wpływa na całe urządzenie.

Po co olej do sprężarki? 

Sprężarki powietrza występują w wariancie olejowym i bezolejowym. Zastanawiając się nad doborem oleju do kompresora należy pamiętać, że ze względu na swoją konstrukcję i mechanizm działania bezolejowe sprężarki powietrza nie potrzebują żadnego oleju, aby prawidłowo funkcjonować. Oznacza to, że olej stosujemy wyłącznie w kompresorach olejowych, zgodnie z ich nazwą. Ponadto stosowanie oleju jest charakterystyczne dla sprężarek tłokowych i śrubowych. Olej w sprężarce jest stosowany w celu zmniejszenia tarcia występującego pomiędzy poszczególnymi komponentami urządzeniach. Powoduje to, że praca kompresora jest sprawniejsza i bardziej płynna a poszczególne elementy mechaniczne zużywają się znacznie wolniej i tym samym wydłuża się ich żywotność. Oprócz tego olej pełni w sprężarkach powietrza również funkcję chłodzącą. Proces, jakim jest sprężanie powietrza, generuje dużo energii, która wpływa na podniesienie temperatury urządzenia. Zastosowanie oleju w kompresorach pozwala skutecznie obniżać tę temperaturę. Jest to ważne, ponieważ sprężone powietrze uzyskiwane przy zbyt wysokiej temperaturze charakteryzuje się dużo niższą jakością, oprócz tego wysoka temperatura wpływa negatywnie na żywotność kompresora.

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego oleju do sprężarki? 

Wybór właściwego oleju do sprężarki powietrza będzie miał bezpośrednie przełożenie na jej sprawne funkcjonowanie. Dotyczy to zarówno okresu żywotności poszczególnych elementów mechanicznych urządzenia, jak również efektywnego i wydajnego chłodzenia kompresora. Wielu specjalistów z zakresu konserwacji i serwisowania sprężarek powietrza jest zdania, że olej jest podstawowym elementem konserwacyjnym kompresorów. Wyjątek stanowią jedynie bezolejowe sprężarki powietrza. Dlatego też warto poświęcić chwilę na wybranie odpowiedniego oleju do sprężarki powietrza

Na jakie czynniki zwrócić uwagę przy wyborze oleju do kompresora? Przede wszystkim istotny jest rodzaj gazu, jaki jest sprężany przy pomocy kompresora. Urządzenia tego typu mogą wytwarzać zarówno sprężone powietrze, jak i sprężony azot, metan, wodór, argon czy hel. Ma to znaczenie przy wyborze oleju do kompresora. Oprócz tego dużą rolę odgrywa typ sprężarki, do której wybieramy olej. Inny olej sprawdzi się w kompresorach tłokowych a inny w śrubowych sprężarkach powietrza i tak samo inny olej nada się do kompresorów zmiennoobrotowych a inny dla sprężarek o stałej wydajności. Podobnie wygląda sprawa z kompresorami wysokociśnieniowymi. Ostatnim z ważniejszych czynników, jakie należy uwzględnić przy wyborze idealnego oleju do sprężarki, są warunki jej pracy. Warto tu uwzględnić tryb pracy urządzenia, jej obciążenie czy temperaturę otoczenia.

Jaki olej do sprężarki powietrza najlepiej wybrać? 

Dobór oleju do sprężarki powinien być uzależniony od jej indywidualnych parametrów. Należy również uwzględnić normy w tym zakresie. Istotne jest, aby temperatura samozapłonu nie przekraczała 350°C, a temperatura zapłonu pozostawała w granicach 100°C. Dodatkowo ważne jest również, aby zawartość popiołu nie przekraczała 15%, zawartość siarki była nie większa niż 3%, a wilgotność utrzymywała się na poziomie poniżej 1,5%. Kontrola tych parametrów pozwala na łatwiejszy wybór pomiędzy olejem syntetycznym a mineralnym.

Dodatkowo zalecane jest, aby zawsze wybierać do sprężarki olej rekomendowany przez producenta. Zamienniki w niższej cenie są tanie tylko z pozoru. Nie gwarantują one odpowiedniego chłodzenia i ochrony części kompresora, przez co jego praca jest mniej wydajna, a podzespoły szybciej ulegają zużyciu. W efekcie rośnie koszt napraw i serwisów. Dlatego warto postawić na oleje do sprężarek powietrza od renomowanych producentów oraz dedykowanych dla konkretnego typu kompresora.

Zadaj pytanie Ekspertowi

Nasz doświadczony i wykwalifikowany personel zapewni fachowe doradztwo w procesie tworzenia systemów sprężania powietrza.