Sprężarki do przemysłu drzewnego – zastosowanie i cechy

Przemysł drzewny to specyficzna gałąź gospodarki, która wymaga posiadania odpowiednio dobranych kompresorów przemysłowych. Tylko wówczas możliwe jest wykonywanie wielu, nawet bardzo skomplikowanych czynności, związanych z obróbką materiału drzewnego i drewnopodobnego.

Kompresory przemysłowe – stworzone do branży drzewnej

Nowoczesne kompresory przemysłowe, idealnie dopasowane do potrzeb firm zajmujących się obróbką drewna, w tym  cięciem i polerowaniem materiałów drewnianych lub drewnopochodnych, muszą spełniać kilka podstawowych funkcji. Przede wszystkim sprzęt ten powinien być wydajny i bezawaryjny w działaniu. Jego sprawne funkcjonowanie gwarantuje, że obróbka drewna i materiałów drewnopochodnych, przy pomocy układów pneumatycznych zasilanych sprężonym powietrzem, będzie przebiegała bez żadnych zakłóceń. Kompresory przemysłowe są od lat używane w branży drzewnej, ponieważ maszyny te wykorzystuje się także na różnych etapach obróbki drewna. W renomowanych firmach, zajmujących się odświeżaniem i renowacją mebli, urządzenia te mogą służyć między innymi do malowania natryskowego lub też bardzo precyzyjnego lakierowania i bejcowania drewna. Oprócz tego kompresory przemysłowe, wykorzystywane są w przemyśle drzewnym jako zasilanie maszyn przeznaczonych do artystycznego wykonywania zdobień w materiale drewnianym i drewnopochodnym, bez względu na jego rodzaj, grubość czy wiek.

Nowoczesne sprężarki śrubowe – dedykowane do przemysłu drzewnego

Kompresory przemysłowe dostosowane do potrzeb przemysłu drzewnego to przede wszystkim sprężarki śrubowe. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej należy ustalić najwyższe zapotrzebowanie na ilość sprężonego powietrza, jaka występuje w danym przedsiębiorstwie. To pozwala dobrać odpowiedni model kompresora przemysłowego do potrzeb zakładu. Sprężarki śrubowe przeznaczone do przemysłu drzewnego muszą wyróżniać się podwyższoną żywotnością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Sprzęt ten powinien mieć odpowiednie filtry i osłony, które eliminują przedostawanie się pyłu drzewnego, osadu i innych zanieczyszczeń do wnętrza maszyn, co mogłoby spowodować ryzyko ich nagłej awarii. Sprężarkownia, w zakładzie zajmującym się wytwarzaniem elementów drewnianych, to miejsce, w którym powinno zadbać się o odpowiednią wentylację i odprowadzanie pyłu w całym pomieszczeniu. Dzięki temu praca sprężarek jest znacznie efektywniejsza i mniej szkodliwa ze względu na cyrkulujące w powietrzu zanieczyszczenia.

Jakie modele sprężarek nadają się do obróbki drewna?

Sprężarki, które mogą przydać się w branży drzewnej, to urządzenia zaliczane do serii AG Kompressoren. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują kompresory przemysłowe Storm. To urządzenia wydajne charakteryzujące się kompaktowymi wymiarami. Sprężarki śrubowe Storm o zmiennej wydajności z wtryskiem oleju i napędem bezpośrednim posiadają silniki z magnesami trwałymi w klasie IE4 o mocach od 7,5 do 37 kW. To produkty, które łączą w sobie kilka bardzo istotnych cech – wysoką wydajność, niewielkie gabaryty i małą powierzchnię potrzebną do instalacji. Urządzenia, które sprawdzą się w przemyśle drzewnym, to także sprężarki śrubowe Compack. Pełnią rolę kompresorów przemysłowych i są najlepszą alternatywą dla sprężarek tłokowych. Oprócz tego, sprężarki śrubowe Compack wykazują znacznie niższy pobór energii elektrycznej, w przeciwieństwie do sprężarek tłokowych, o tych samych parametrach wydajnościowych. Dla firm z branży drzewnej, realizujących program ochrony środowiska, doskonałymi urządzeniami będą sprężarki śrubowe Focus. To kompresory z wtryskiem oleju i napędem bezpośrednim. Maszyny te zostały zaprojektowane z myślą o niskim poborze energii elektrycznej, co przyczynia się do obniżenia degradacji środowiska naturalnego. Sprzęt ten posiada niewielkie gabaryty i doskonały stosunek sprawności do poboru energii. Sprężarki stosowane w przemyśle drzewnym muszą posiadać odpowiednie parametry techniczne, które gwarantują wytwarzanie powietrza o pożądanych dla tej branży właściwościach. Ma to niebagatelny wpływ na niektóre procesy wytwórcze, związane z takimi działaniami, jak cięcie czy polerowanie materiałów drewnianych. 

Zadaj pytanie Ekspertowi

Nasz doświadczony i wykwalifikowany personel zapewni fachowe doradztwo w procesie tworzenia systemów sprężania powietrza.