Rurociąg – jeden z podstawowych elementów systemów wytwarzania sprężonego powietrza

Home/Aktualności/Rurociąg – jeden z podstawowych elementów systemów wytwarzania sprężonego powietrza

Rurociąg to bardzo ważny element złożonego systemu wytwarzania sprężonego powietrza, który gwarantuje jego sprawne działanie. Nieodpowiedni dobór średnicy rur wpływa na zachwianie optymalnej pracy całego układu.

Z czego składa się rurociąg w instalacjach sprężonego powietrza?

Rurociąg sprężonego powietrza jest elementem, który wytwarzany jest z polipropylenu, a także stali węglowej czarnej bądź ocynkowanej, aluminium, miedzi oraz stali nierdzewnej. Warto dodać, że wykonywanie rur ze stali nieocynkowanej warunkuje zwiększoną podatność na proces korodowania. Wszystkie rury aluminiowe oraz te  polipropylenowe wykonuje się w niewielkich rozmiarach tak, aby pasowały do instalacji sprężonego powietrza. Rury miedziane wykorzystuje się w branży medycznej oraz farmaceutycznej. Zalecane jest, aby posiadać instalację o budowie pętli, bowiem tylko taka zapobiega powstawaniu niekorzystnych spadków ciśnienia. Wysokie spadki ciśnienia, które oscylują powyżej 0,1 bara warunkują nieefektywną pracę kompresora przemysłowego, który w tym momencie pobiera bardzo dużą ilość energii elektrycznej. Średnica rurociągu wykorzystywanego w systemach sprężania powietrza powinna być idealnie dopasowana do potrzeb danej firmy usługowej czy przedsiębiorstwa produkcyjnego.

Dobór średnicy rur w instalacjach sprężonego powietrza

Dobór średnicy rur warunkuje kilka podstawowych czynników, z czego głównym jest aktualne zapotrzebowanie na ilość wyprodukowanego sprężonego powietrza dla konkretnego procesu produkcyjnego. Nie warto tutaj sugerować się podpowiedziami innych osób czy też poszukiwać informacji na własną rękę.

Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z profesjonalnym dystrybutorem systemów sprężonego powietrza bądź też producentem kompresorów przemysłowych. Pomoże on określić zapotrzebowanie na sprężone powietrze, które poprzedzone jest wnikliwymi analizami. Ponadto, renomowany dostawca uwzględni uwarunkowania przestrzenne oraz zaplecze techniczne. Bywa, że średnica rur musi być dobrana z uwagi na zaistnienie dużych problemów natury technicznej oraz przestrzennej, co powoduje, że niektórych rozwiązań po prostu nie da się zastosować.

Konkretna średnica rur jest podstawą do prawidłowego działania sprężarki i gwarantuje jej opłacalną eksploatację. Nierozsądna decyzja, w postaci nieodpowiedniego dobrania średnicy rury, negatywnie wpłynie na pracę całego układu sprężonego powietrza. Odnosi się to nie tylko do faktycznego przepływu oraz ciśnienia, jakie występują w danej instalacji, ale także do prawidłowego działania kompresora przemysłowego. Bywa, iż nieodpowiednio dobrana średnica rury wpływa na spadek ciśnienia w punktach odbioru znajdujących się na końcach instalacji. Zbyt mała średnica rur wiąże się z tym, że praca całego systemu nigdy nie będzie spełniała wymagań danego użytkownika.

Skorzystaj ze wzoru matematycznego

Wybór odpowiedniej średnicy rury powinien być uwarunkowany długością całej instalacji. Dlatego tak ważne jest tutaj dokonanie odpowiednich pomiarów oraz ustalenie, z jakim typem instalacji sprężonego powietrza ma się do czynienia. Średnica rury jest także dobierana pod kątem typu instalacji; inna pojawia się w instalacjach typu pajęczyna, a jeszcze odmienna będzie dostosowana do instalacji typu pętla. Ponadto, średnica rur ma znaczenie w przypadku odległości sprężarki od ostatnich punktów odbioru produkowanego przez nią sprężonego powietrza. Warto jest ustalić, jaka jest konkretnie odległość od danego kompresora oraz czy dane przedsiębiorstwo ma zamiar przenosić swój park maszynowy lub go unowocześnić. W obliczeniu optymalnej średnicy rur stosuje się wzory matematyczne, które są bardzo łatwe do oszacowania tej wartości. Są one dostępne na stronach internetowych renomowanych dostawców i producentów kompresorów przemysłowych.

Jeśli w dalszym ciągu nie jesteś w stanie dokładnie obliczyć odpowiedniej średnicy rury w systemie wytwarzania sprężonego powietrza w firmie, to koniecznie skonsultuj się z serwisantem, który odpowie na wszelkie nurtujące pytania i rozwiąże wiele wątpliwości związanych z tym tematem.