Średnica rur

Projektowanie złożonych systemów wytwarzania oraz dostarczania sprężonego powietrza wymaga wieloletniego doświadczenia oraz specjalistycznej wiedzy.

Powinno to być poprzedzone wnikliwą analizą rzeczywistych potrzeb użytkownika wraz ze wszystkimi uwarunkowaniami przestrzennymi i technicznymi dotyczącymi zakładu przemysłowego czy usługowego.

Źle dobrana średnica rur może w negatywny sposób przełożyć się na charakterystykę pracy układu wytwarzającego sprężone powietrze. Powinna ona być przede wszystkim dostosowana do docelowego przepływu oraz ciśnienia w instalacji. Zbyt mała średnica rurociągu może skutkować spadkiem ciśnienia w punktach odbioru na końcach instalacji.

Dobierając średnice rur musimy brać pod uwagę długość całej instalacji, jej budowę (“pajęczyna” czy “pętla”) oraz odległość źródła zasilania (sprężarki) od ostatnich punktów odbioru sprężonego powietrza.

Przykładowo instalacja o przepływie 2 m3/min oraz odległości pomiędzy kompresorem a najdalej oddalonym punktem odbioru wynoszącej 100 m powinna posiadać średnicę rur na poziomie 32 mm. Tym samym, średnica głównego rurociągu od zbiornika do ostatniej maszyny wykorzystującej powietrze powinna być stała.

Z kolei przewody transportujące powietrze z rurociągu głównego już bezpośrednio do punktu odbioru powinny być zredukowane zgodnie z wymaganym przepływem.

Z jakich materiałów wykonuje się rurociągi sprężonego powietrza? Należą do nich:

  • polipropylen,
  • miedź,
  • stal węglowa czarna lub ocynkowana,
  • stal nierdzewna,
  • aluminium.

Rury stalowe czarne są relatywnie tanim materiałem ale silnie narażonym na korozję. Rury stalowe ocynkowane lub ze stali nierdzewnej mogą być stosowane również do długich instalacji o dużych przekrojach. Rury aluminiowe i polipropylenowe używane są zazwyczaj w niedużych instalacjach sprężonego powietrza.

Należy pamiętać, że polipropylen pomimo najniższej ceny ma najgorsze z w/w materiałów parametry chropowatości i małą odporność na odkształcenia. Instalacje z miedzi z reguły stosowane są w medycynie.

Duża ilość kształtek w instalacji (kolana, trójniki, itp.), podobnie jak jej liczne rozgałęzienia wpływają na dławienie przepływu i zwiększanie spadków ciśnienia. Optymalnym rozwiązaniem jest instalacja sprężonego powietrza w postaci pętli i utrzymywanie spadków ciśnienia na poziomie 0,1 bara. Wyższe spadki ciśnienia narażą użytkownika na wzrost zużycia energii elektrycznej i wyższe koszty wytwarzania.

Nasz kalkulator ułatwi obliczenia i dobór optymalnej średnicy rur do zastosowania w konkretnej instalacji. Nasi konsultanci również są pomocni w tym zakresie.


Średnica rur wzór 1

Średnica rur wzór 1





Czy wiedziałaś/eś, że …

… dobór średnicy rurociągu zależy od przepływu, ciśnienia roboczego, długości rurociągu i dopuszczalnego spadku ciśnienia? Zbyt mała średnica rurociągu powoduje zwiększone spadki ciśnienia, a co za tym idzie podwyższenie ciśnienia wyłączania sprężarek i zwiększony pobór energii.

13 października 2021 | Narzędzia

Zadaj pytanie Ekspertowi

Nasz doświadczony i wykwalifikowany personel zapewni fachowe doradztwo w procesie tworzenia systemów sprężania powietrza.