Zalety osuszaczy adsorpcyjnych

Home/Aktualności/Zalety osuszaczy adsorpcyjnych

Wielu przedsiębiorców, którzy posiadają sprężarki, zdaje sobie sprawę, jak ważny jest układ uzdatniania sprężonego powietrza. Dużą rolę w nim pełni osuszacz adsorpcyjny, który zapewnia skuteczne usuwanie wilgoci z wyprodukowanego sprężonego powietrza.

Osuszacz adsorpcyjny – dlaczego warto je wykorzystywać?

Jest to element, który obok odolejania i filtracji cząsteczek stałych, jest trzecim i zarazem kluczowym elementem całego procesu uzdatniania sprężonego powietrza. Jego obecność w procesie jest bezdyskusyjna, dlatego też warto zadbać o jego prawidłowe działanie i poddawać go regularnym przeglądom i serwisowaniu, wówczas mamy pewność, że osuszacz adsorpcyjny będzie działał poprawnie i w 100% spełniał swoje zadanie.

Eliminacja wilgoci ze sprężonego powietrza, nie tylko gwarantuje sprawne działanie całej instalacji, związanej z systemem sprężania powietrza, ale również wpływa na znaczne wydłużenie żywotności każdego elementu, znajdującego się wewnątrz systemu, który może ulegać bardzo silnym procesom korodowania czy innym uszkodzeniom, wynikającym z nadmiaru wilgoci. Osuszacze adsorpcyjne posiadają jedną zasadniczą cechę działania. Pozwalają one uzyskać bardzo niski poziom wilgotności sprężonego powietrza, wskutek osiągnięcia ciśnieniowego punktu rosy na poziomie do minus 70 stopni Celsjusza.

Działanie osuszacza adsorpcyjnego

Osuszacz adsorpcyjny składa się z dwóch kolumn, które pracują naprzemiennie, są one wypełnione adsorbentem, który zazwyczaj występuje pod postacią silikażelu. Gdy jedna kolumna zajmuje się osuszaniem, druga jest regenerowana. W praktyce oznacza to, że w pierwszej kolumnie wychwytywane są cząsteczki wody pochodzące z wilgotnego sprężonego powietrza, zaś w drugiej kolumnie cząsteczki wody są usuwane, poprzez działanie strumienia sprężonego powietrza przepływającego przez nią.

W jakich branżach przemysłowych sprawdzi się osuszacz adsorpcyjny?

Osuszacze adsorpcyjne wykorzystywane są w bardzo wielu gałęziach przemysłu, w których wilgotność sprężonego powietrza musi być zredukowana do minimum. Należą do nich m.in.: elektronika, optyka, transport pneumatyczny, farmacja, lakiernictwo, przemysł spożywczy, instalacje oraz wiele innych. Ponadto, artykuły wyprodukowane przy pomocy zawilgoconego sprężonego powietrza, które nie zostało właściwie osuszone, mogą zasadniczo tracić na jakości, co spowodować może konieczność usuwania ze sprzedaży wadliwie wyprodukowanych artykułów, co bezpośrednio przełożyć się może na zmniejszenie rentowności działania producenta. Zawilgocone powietrze może drastycznie obniżyć wartość artykułów, z takich branżach gospodarki, jak elektronika, optyka, transport pneumatyczny, a także produkcja leków, wyrobów medycznych, oraz artykułów spożywczych.

Osuszacze – wysoka skuteczność działania

Osuszacze adsorpcyjne bardzo skutecznie osuszają sprężone powietrze i nie pochłaniają zbyt wiele energii elektrycznej. Ponadto, skuteczny proces osuszania i bardzo niska końcowa wilgotność, związana z produkcją sprężonego powietrza, gwarantuje najwyższą jakość usług czy produkcję towarów pozbawionych działania wilgoci. Osuszacze adsorpcyjne, które pochodzą od renomowanych producentów są niezawodne, dzięki czemu gwarantują zachowanie ciągu procesu produkcyjnego.

Zaletami osuszaczy adsorpcyjnych jest fakt, iż nie są one trudne w eksploatacji, awaryjne czy też wymagające bardzo częstych napraw i serwisowania. To przemawia na korzyść zakupu osuszaczy adsorpcyjnych, które doskonale sprawdzą się w wielu branżach gdzie nie wskazane jest nawet małe zawilgocenie sprężonego powietrza.