Czy w sprężarkowni potrzebna jest wentylacja?

Czy warunki panujące w sprężarkowni mają wpływ na kompresory, proces sprężania gazu oraz parametry techniczne sprężonego powietrza? Czy zastosowanie wentylacji w pomieszczeniu, gdzie pracują sprężarki, podniesie wydajność systemu oraz poprawi jakość wytwarzanego medium? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule. 

Dlaczego w sprężarkowni musi być odpowiednia wentylacja?

Proces kompresji gazu realizowany przez sprężarki powietrza powoduje wytwarzanie dużej ilość energii cieplnej. Efekt cieplny jest wzmacniany tym, że sprężarkownie to pomieszczenia zamknięte, co ma ograniczyć zasięg hałasu wytwarzanego przez urządzenia w trakcie pracy. Czy wentylacja jest ważnym elementem sprężarkowni? Tak — jednym z najważniejszych! Pozwala uzyskać chłodne powietrze w pomieszczeniu, tym samym obniżając obciążenie maszyn — zarówno kompresorów, jak i innych elementów układu — w tym osuszaczy powietrza. Utrzymanie stosunkowo niskiej temperatury w sprężarkowni zapobiega przegrzaniu kompresorów. Warto podkreślić, że w wyniku pracy sprężarek w pomieszczeniu bez wentylacji temperatura powietrza może sięgać 50 st.C! W efekcie obniża się wydajność nie tylko pracy kompresorów, ale również osuszaczy i innych elementów systemy sprężania powietrza. 

Wraz z obniżeniem temperatury powietrza w pomieszczeniu ze sprężarkami znacząco obniża się ryzyko kondensacji wody. W ten sposób redukuje się ryzyko korozji i awarii maszyn.

Zastosowanie wentylacji w sprężarkowni ma także jeszcze jeden aspekt — wzrost bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Cyrkulacja powietrza wymuszona przez wentylację pozwala na rozproszenie gromadzących się w pomieszczeniu palnych gazów, które w wyniku pojawienia się iskry mogą spowodować samozapłon i pożar. 

W jakim celu instaluje się system wentylacji w sprężarkowni?

Jej podstawowym zadaniem jest obniżanie temperatury oraz redukcja ryzyka powstawania podciśnienia w pomieszczeniu. Wszystko to w celu utrzymania wysokiej wydajności układu sprężonego powietrza, rozproszenia gazów i obniżenia poziomu kondensacji wody. Wentylacja zyskuje na znaczeniu, gdy sprężarki pobierają powietrze do kompresji bezpośrednio z pomieszczenia sprężarkowi, a nie z zewnątrz budynku. 

Co więcej, zastosowanie wentylacji jest ważne dla ochrony zdrowia pracowników obsługujących kompresory — pozwala ona utrzymać odpowiedni stan higieniczny powietrza, którym oddychają pracownicy. Jest nieodzowna w systemach jako wentylacja awaryjna, która rozwiąże problem rozhermetyzowania układu zasysającego substancje niebezpieczne (np. w laboratoriach czy w miejscach, gdzie niezbędne jest utrzymanie próżni medycznej). 

Jak zaprojektować system wentylacji w sprężarkowni?

System wentylacji w pomieszczeniu, gdzie zgromadzone są kompresory, musi być zaprojektowany w sposób, który zapewni stały i odpowiedni dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia i urządzeń. Musi być wyposażony w kanały wentylacyjne i przewody dostarczające świeże powietrze do sprężarkowni. Co więcej, zarówno kanały wentylacyjne, jak i przewody doprowadzające muszą znajdować się w odpowiedniej odległości od siebie, co będzie zapobiegać wtórnemu zasysaniu wydalanego gazu do kompresorów.

Ponadto kanały wentylacyjne odpowiedzialne za usuwanie ze sprężarkowni zużytego i ciepłego powietrza, często zawierające niebezpieczne opary czy gazy wytwarzane w trakcie produkcji sprężonego powietrza, muszą znajdować się w miejscu, które nie będzie wpływać na pracowników czy osoby postronne. Najlepszym rozwiązaniem jest wyprowadzenie ich poza obiekt. Co więcej, otwory wylotowe tych kanałów powinny być izolowane. Będzie to zapobiegać utracie ciepła (zimą) lub chłodnego powietrza (latem). Warto w tym miejscu dodać, że powietrze to podczas zimnych miesięcy może być wykorzystywane do ogrzewania budynku. 

Jakie mogą być skutki braku wentylacji lub jej nieprawidłowego działania?

Brak wentylacji lub jej nieprawidłowa praca będzie wpływać na jakość powietrza w sprężarkowni. Będzie ono nie tylko znacznie cieplejsze, ale również bardziej zanieczyszczone, co bezpośrednio może wpływać a jakość produktów wytwarzanych przy użyciu sprężonego medium, jak i żywotności urządzeń. Warto podkreślić, że wzrost temperatury zasysanego przez sprężarki powietrza o 3 st. C powoduje spadek sprawności urządzenia o ok. 1%. Podobna sytuacja dotyczy także innych urządzeń, w tym osuszaczy powietrza. Te maszyny pracują najbardziej wydajnie przy temperaturze powietrza zewnętrznego oscylującej wokół 25 st. C i temperaturze medium wynoszącej ok. 35 st. C. W przypadku wyższych wartości temperatury maszyny nie działają wystarczająco wydajnie, co przekładać się może na większą zawartość pary wodnej w medium. Zwiększona wilgotność medium to większe ryzyko korozji w elementach systemu (a przez to zwiększone ryzyko nieszczelności i wycieków), problem z poprawnym działaniem urządzeń podłączonych do punktów odbioru i niższa jakość produktów końcowych. 

Zadaj pytanie Ekspertowi

Nasz doświadczony i wykwalifikowany personel zapewni fachowe doradztwo w procesie tworzenia systemów sprężania powietrza.